Loading

#czasnaświętokrzyskie – Przedwiośnie, czyli 76 km po Górach Świętokrzyskich

3:20 sekund tyle trwały zapisy na Zimowy Maraton Świętokrzyski, który odbędzie się 19 stycznia 2019 r. Po co o tym piszę, jeśli limit 500 miejsc rozszedł się tak szybko? A no po to, bo 14 stycznia ruszają zapisy na kolejną imprezę organizowaną przez Kielecki oddział PTTK – Przedwiośnie 76 km marszobieg po pięknych Górach Świętokrzyskich!

mapa maraton przedwiosnie

Imprezy organizowane lub współorganizowane przez PTTK to raczej imprezy dla piechurów, jednak biegacze są na nich też mile widziane. Nie jest prowadzona jednak żadna klasyfikacja, nie mierzy się również czasu. Główne założeniem imprezy ma być miło spędzonym czasem na łonie natury oraz odkrywaniem uroczych zakamarków Gór Świętokrzyskich. Każdy, kto jednak przekroczy linię symbolicznej mety – otrzyma unikalny medal. Małe szklane dzieło sztuki, nawiązujące do nazwy imprezy.

medal przedwiosnie

 „Przedwiośnie to 76 km malowniczych widoków, poprowadzonych szlakami wokół okolic, gdzie żył i tworzył najpopularniejszy pisarz Kielecczyzny – Stefan Żeromski. Start i meta zlokalizowane są u stóp jego ukochanej Góry Radostowa. To tu z Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach – 6 kwietnia 300 osób, przemierzy piękny fragment jego małej ojczyzny.”  – mówi Paweł Milewicz – organizator marszobiegu.

foto: Magdalena Bogdan

Udział w tej imprezie to idealna okazja, by przybliżyć sobie postać Stefana Żeromskiego. W Ciekotach, bowiem na podstawie wspomnień, książek pisarza i innych danych źródłowych, zrekonstruowano dworek w którym się wychowywał.

ciekoty zeromski

Szczerze mówiąc, zawsze szerszym łukiem omijałem tego typu miejsca, jednak biję się w pierś – biegać po okolicy i lepiej znać jej historię, jest po prostu ciekawej. Sama okolica „Szklanych Domów” obok dworku Żeromskiego, to idealne miejsce do popołudniowego wypoczynku rodzin z dziećmi i organizacji pikników. Na miejscu znajdziecie regionalne pamiątki, a jeśli uda Wam się namówić Pawła na szybkie oprowadzanie, to mam wrażenie, że to co nie chciało wejść do głowy przez całą szkolną edukację, tu wpada do niej błyskawicznie. Ot co znaczy dobry przekaz 😉

Cała trasa „Przedwiośnia” ma 1892 metry przewyższenia. Jak na tak długą trasę nie są to budzące trwogę cyfry. Limit jako, że przystosowany do piechurów to aż 18 godzin. Punkty żywieniowe są zaopatrzone bardzo syto i jak pod biegaczy dość często. Tak więc Przedwiośnie to idealna trasa dla wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć biegać dalej niż maraton lub sprawdzić się z górami, nie będąc wybitnymi góralami.

Zresztą sami zobaczcie jak wyglądała zeszłoroczna edycja.

Tak więc warto już zacząć trenować nie tylko bieganie ale również szybkość palców, bo coś mi mówi, że będą to kolejne błyskawiczne zapisy.

Więcej informacji na:

https://www.maratonprzedwiosnie.pl/

https://web.facebook.com/maratonprzedwiosnie/

  

LEAVE A COMMENT