Loading

#czasnaświętokrzyskie

 Zamknij oczy i wyobraź sobie piękne kręte trasy rowerowe, wiodące wśród wąskich, pagórkowatych poletek. Tajemnicze ścieżki biegowe i szlaki turystyczne poprowadzone po kilkusetletnich lasach. Najlepsze wędkarsko łowiska usytuowane w zakolach dzikich rzekach. Wyśmienite wino z najwyżej położonej w Polsce winnicy prosto z widokiem na zachód słońca nad najstarszym pasmem gór w Europie. Ognisko w staropolskiej zagrodzie edukacyjnej. Warsztaty zielarskie, pieczenia chleba, robienia zabawek ze słomy. Wycieczki geologiczne do wnętrza ziemi. Rajdy piesze, rowerowe i konne. Zabytkowe kościółki. Seans w ruskiej bani tuż pod rozgwieżdżonym jak w Bieszczadach niebem. Przyjaźni – uśmiechnięci ludzie. To wszystko zaledwie 2 godziny drogi z Warszawy i Krakowa. 1,5 godz z Łodzi. 5,5 godziny z nad polskiego morza. Góry Świętokrzyskie – moja miejsce na ziemi.

Przez najbliższy rok wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej będę przybliżał Wam nasze lokalne atrakcje turystyczne. Odwiedzimy moich bliskich sąsiadów, jak i tych, których jeszcze nie znam, a zawsze z chęcią poznam ich podczas swoich sportowo-turystycznych wypadów. Poczuj magie i prastara moc Gór Świętokrzyskich!

foto: Magda Wiśniewska

 Jeśli jesteś na tej stronie, to to kim jestem ja, nie trzeba raczej przedstawiać. Chciałbym jednak byście bliżej poznali moich partnerów, współpracujących przy tym projekcie – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej.

Jest to organizacja, której celem jest, rozwój lokalnej społeczności w Górach Świętokrzyskich. Obszar na jakim konkretnie operują w ramach tzw. Lokalnej Grupy Działania, to gminy Baćkowice, Brody, Iwaniska, Łagów, Nowa Słupia, Pawłów, Waśniów. To właśnie pomysły mieszkańców tych gmin na promocję i rozwój turystyczny obszaru z wykorzystaniem zasobów dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, realizowane są wspólnie z 6 innymi Lokalnymi Grupami Działania z województwa – w ramach projektu współpracy „Czas na Świętokrzyskie”. Myśląc o rozwoju mam na myśli niemal każdą dziedzinę od sportu, kultury, edukacji, podtrzymywania lokalnych tradycji, aż do zaawansowanych gospodarczo programów na rozwój przedsiębiorczości oraz zwiększenia miejsc pracy, zarówno mieszkańców należących do grup wykluczonych społecznie, jak i lokalnych liderów.

Mnie Stowarzyszenie zaufało i powierzyło promocję atrakcji turystycznych leżących na wyżej wspomnianym terenie. Bardzo mnie to cieszy, bo są to miejsca do których sam często wracam z sentymentu, z powodu urokliwego krajobrazu, czy po prostu fajnej turystycznej oferty.

Projekt zaczynamy nie bez kozery wiosną, kiedy wszystko dookoła budzi się na nowo do życia. Zakończymy go natomiast zimą. Poznacie zatem Góry Świętokrzyskie o każdej porze roku. Krótsze wpisy będę umieszczał na profilu na FB i instagramie – właśnie mam instagrama na którego serdecznie Was zapraszam!

Raz na miesiąc będę natomiast tu na stronie robił szersze podsumowanie miejsc, w które udało mi się dotrzeć. Cały projekt znakować będziemy #czasnaświętokrzyskie lub bez polskich znaków #czasnaswietokrzyskie.  W ten sposób łatwiej Wam będzie zlokalizować miejsca w które docieram, a moja prośba jest taka – jeśli Wy będziecie w okolicy to też oznaczajcie się właśnie w ten sposób. To też pewnie zmotywuje mnie, by zajrzeć za kolejną świętokrzyską górkę – tam, gdzie Wy dotarliście.

      

LEAVE A COMMENT